Plan za Sisak: Jedna rafinerija na dvije lokacije

Bez autora
Dec 04 2011

Uprava Ine odobrila je strategiju razvoja te kompanije od 2011. do 2015. godine, a Nadzorni odbor još mora odobriti poslovni plan te strategije težak 20 milijardi kuna. Od toga će se oko dvije trećine ulaganja, odnosno 11 do 12 milijardi kuna, uložiti u Hrvatskoj, potvrdili su jučer u Ini. Planom ulaganja najviše investicija predviđeno je u istraživanje i proizvodnju nafte i plina, i to ne samo na hrvatskom nego na međunarodnom tržištu. Kada je riječ o rafinerijama i marketingu, Ina kani preuzeti ulogu regionalnog lidera. Ina će se posebno fokusirati na nove projekte, točnije nove izvore nafte i plina kako bi održala svoje rezerve, inače bi joj proizvodnja pala. I proizvodnja plina i nafte u Siriji, koja sada Ini donosi najviše novca, na svom je vrhuncu, a već za dvije-tri godine past će napola. U segmentu rafinerija i maloprodaje, doznaje se u krugovima bliskim naftnoj industriji, okruženje nije dobro. Zbog visokih cijena nafte, ali krize i recesije, manja je prodaja derivata.

Plan za Sisak: Jedna rafinerija na dvije lokacijeUprava Ine odobrila je strategiju razvoja te kompanije od 2011. do 2015. godine, a Nadzorni odbor još mora odobriti poslovni plan te strategije težak 20 milijardi kuna.

Dvije trećine ulaganja u RH

Od toga će se oko dvije trećine ulaganja, odnosno 11 do 12 milijardi kuna, uložiti u Hrvatskoj, potvrdili su jučer u Ini. Planom ulaganja najviše investicija predviđeno je u istraživanje i proizvodnju nafte i plina, i to ne samo na hrvatskom nego na međunarodnom tržištu. Kada je riječ o rafinerijama i marketingu, Ina kani preuzeti ulogu regionalnog lidera. Ina će se posebno fokusirati na nove projekte, točnije nove izvore nafte i plina kako bi održala svoje rezerve, inače bi joj proizvodnja pala. I proizvodnja plina i nafte u Siriji, koja sada Ini donosi najviše novca, na svom je vrhuncu, a već za dvije-tri godine past će napola. U segmentu rafinerija i maloprodaje, doznaje se u krugovima bliskim naftnoj industriji, okruženje nije dobro. Zbog visokih cijena nafte, ali krize i recesije, manja je prodaja derivata.

Prodaja rafinerija u regiji je pala od 13 do 15 posto, a trend je da se u zapadnoj Europi rafinerije zatvaraju, a u Aziji se grade i njihovi se viškovi prebacuju na europsko tržište. U svjetlu tih okolnosti, strateški plan Ine za rafinerije u Rijeci i Sisku jest da se ona sisačka sačuva na način da obje funkcioniraju kao jedna rafinerija na dvije lokacije. Što to znači? Namjera je povezati te dvije rafinerije cjevovodom ili optimirati cestovni prijevoz i u preradi nafte koristiti se objema, odnosno dio prerade obaviti u Rijeci, a dio u Sisku. Tako bi se, uvjeravaju izvori bliski toj naftnoj kompaniji, sačuvala sisačka rafinerija, a kapacitet njezine prerade dostigao bi dva milijuna tona godišnje. U Sisku bi se naglasak stavio i na ulaganja u održavanje, zaštitu zdravlja, sigurnost okoliša...

Obnova 270 crpki

– Nepotrebno je u obje rafinerije graditi dupla postrojenja – smatraju naši izvori. Takva je strategija jednoglasno prihvaćena na upravi. U Rijeci će se ulaganje odnositi na tehnologiju za obradu teških ostataka. Do 2015. godine Ina namjerava obnoviti 270 crpki, a cilj je te kompanije da šest posto poveća prodaju benzina te četiri posto prodaju dizela. Ina razmišlja i o poslovima s energijom te je želja da osim naftne i plinske kompanije postane u potpunosti energetska.

– Cilj nam je Inu učiniti liderom i na regionalnom tržištu – rekao je Zoltan Aldott, predsjednik uprave.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik